Przystanek kultury w Ołdrzychowicach Kłodzkich
Mariola Huzar, źródło: własne 2017-03-27


 

Spotkanie autorskie realizowane było w ramach mikroprojektu Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko „Przystanki kultury z książką”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis


Na ósmym „Przystanku kultury z książką” w Bibliotece Publicznej Gminy Kłodzko w Ołdrzychowicach Kłodzkich zatrzymała się pisarka pani Urszula Kozłowska. W wagonach do świata książek zasiedli uczniowie w wieku wczesnoszkolnym z miejscowej Szkoły Podstawowej.

 

-Urszula Kozłowska to urodzona w 1958 roku pisarka i poetka. Jest absolwentką uczelni ekonomicznej. Specjalizuje się przede wszystkim w literaturze dla dzieci i młodzieży. Najczęściej wybierane przez nią gatunki to bajki, baśnie, a także legendy - tworzy je i spisuje, najczęściej posługując się przyjaznym dla dziecka wierszem. Przez całe życie osobiste i zawodowe jest związana z Dolnym Śląskiem. Jej twórczość jest ceniona zarówno przez najmłodszych, jak i przez krytyków literatury – tak zapowiedziała gościa pani Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki.  

 

Podczas spotkania, pisarka w bardzo ciekawy sposób opowiedziała młodym czytelnikom o swojej twórczości literackiej. Dzieci wysłuchały pełnych ciepła i humoru bajeczek autorstwa  pani Urszuli. Autorka czytała wspólnie z dziećmi fragmenty wielu bajek i wierszy. Rymowanki okazały się doskonałym ćwiczeniem językowym oraz sprawdzianem umiejętności recytatorskich dzieci.

 

Od samego początku spotkania dzieci zostały oczarowane książeczkami z popularnej serii o zwierzętach. Podczas podróży między wierszami poznały zabawne, rymowane historyjki o krówce, śwince, indyku i owieczce – zwierzętach, które można zobaczyć na wsi. Z każdej historii płynie morał. Propozycje autorki są doskonałą propozycją literacką dla najmłodszych czytelników, którzy dopiero co, zaczynają przygodę z książkami.

 

Kolejna propozycja, która zwróciła uwagę młodych czytelników to "Wiersze w pionie", które można wykorzystywać do edukacji zarówno w szkole, domu, jak i w przedszkolu. Starannie opracowany wybór wierszy zachęca do słuchania i prób samodzielnego czytania, jak widać na załączonych obrazkach.

 

Pisarka uważa, że wystarczy klasyczne wiersze zapisać w pionie, aby zaintrygować dziecko. Sprawić, żeby chętnie wracało do biblioteki. Taka wersja pomoże mu ćwiczyć pamięć i spostrzegawczość. Jest znakomitym sposobem na ćwiczenia z czytaniem. Przy okazji nauczy się wierszyka na pamięć i zabłyśnie w przedszkolu lub szkole? W książce znajdują się utwory Wandy Chotomskiej, Agnieszki Frączek, Joanny Kulmowej, Urszuli Kozłowskiej i innych.

Na zakończenie spotkania, autorka chętnie odpowiadała na pytania uczniów, jak również z  przyjemnością wpisywała  autografy oraz dedykacje dla swoich młodych czytelników w książkach, które dzieci mogły zakupić po spotkaniu.