Zapalcie świece, trzeba grać Chopina
Mariola Huzar, źródło: własne 2018-02-28

Muzyka Chopina weszła na stałe do tematyki działań bibliotecznych w Ołdrzychowicach Kłodzkich, których lektorkami są miejscowe panie bibliotekarki Małgosia i Alina. Wokół muzyki Chopina budują nastrój od samego początku, co bardzo podoba się uczestnikom spotkań czytelniczych.

 

W ostatni piątek na spotkanie do biblioteki centralnej przyjechała liczna grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Kłodzku. Musieliśmy ich podzielić na dwie grupy, aby osiągnąć swój cel. Jedna grupa poznawała „od podszewki” twórczość Chopina, a druga grupa pracowała z masą solną z panią Romą Szczerbień. Później nastąpiła zamiana.

 

Każdy Polak powinien być dumny z tego, że Fryderyk Chopin jest naszym rodakiem. Warto więc poznać jego znakomite dzieła, ale także wiedzieć jak najwięcej o jego życiu i twórczości. Ulubionym instrumentem Chopina był fortepian. To właśnie na fortepian komponował swoje utwory, czasem z towarzyszeniem innych instrumentów.  

 

Nasi goście zaprzyjaźnili się z wirtuozem fortepianu, bo z dużym zaangażowaniem odkrywali ciekawostki z jego życia, słuchali jego utworów i rozwiązywali krzyżówkę. A nawet sami coś tam stworzyli…

 

Chopin był utalentowany nie tylko muzycznie, miał przecież zdolności literackie, plastyczne, a nawet aktorskie. Był ulubieńcem warszawskiej publiczności, cudownym dzieckiem. Nazywano go „Chopinkiem” lub „drugim Mozartem”.

 

Podczas zajęć okazało się, że nie każdy wiedział, że w Dusznikach Zdroju odbywa się Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Tak niedaleko, a jednak daleko…

 

Nasza propozycja. Jadąc na wakacje, włącz do planu wyjazdu mijane po drodze miejsca związane z Fryderykiem Chopinem. Dla przykładu:

*Żelazowa Wola, miejsce urodzenia artysty

*Kościół Św. Krzyża w Warszawie, miejsce spoczynku urny z sercem artysty

*Kraków, Chopin zatrzymał się tutaj w1829r., w drodze do Wiednia, znajdują się tu liczne pamiątki po kompozytorze

*Paryż, miejsce życia Chopina na obczyźnie, jego śmierci oraz wiecznego spoczynku

 

I na zakończenie, nieznany poeta tak pisze o Fryderyku

 

Zapalcie świece, trzeba grać Chopina

I trzeba wiersze najpiękniejsze mówić

Żeby nie zgasić polskiego imienia

Żeby polskiej duszy nie zagubić

 

Fortepian za nas powie i zapłacze

Bezsilność serca podniesie do sztuki

I dźwięk jak sztandar w górze załopocze

Póki my żyjemy, dopóki

 

Niechaj tej nocy żaden z nas nie zaśnie

Nikt jeszcze świtu siłą nie zatrzymał

Zapalcie świece, trzeba grać Chopina

Polonezy, Nokturny i Baśnie

 

Zapraszamy do biblioteki pełnej muzyki Chopina. Zgłoszenia grup oraz umówienie konkretnego terminu przyjmujemy pod numerem telefonu 74 8689207.