O tym się mówi u fryzjera
Mariola Huzar, źródło: własne 2014-02-20

 

14 lutego w Szalejowie Dolnym, tylko dobrymi uczuciami popołudnie i wieczór tryskały, szczęście kipiało, nikt nie robił kwaśnej minki, bo w końcu to była Walentynkowa Randka z Książką. Dzień później trafiła ona na usta klientek jednego z kłodzkich zakładów fryzjerskich. Opowiadano o niej „świetna impreza”…

 

A jak było? Walentynki rozpoczął z przytupem zespół Podzamek Boys w składzie Andrzej Walczak, Janek Wiśniewski i Tadeusz Kiejrys. Chłopcy porwali wszystkich do świata rytmicznej muzyki, miłości i dobrych uczuć. Nie mogło być inaczej, dzieci szalały do utraty tchu z dyrektorem Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko panią Mariolą Huzar.

 

Organizatorzy przygotowali tyle atrakcji, aby każdy rocznik miał coś dla siebie. Pod skrzydłami pani Romy Szczerbień pracowano nad najdłuższym serduszkowym łańcuchem życzeń. Wspierała ją pani Stanisława Wyspiańska-Skawina z biblioteki w Krosnowicach. Atmosfera kolorowego stołu, mieniącego się brokatem i wstążkami, ściągnęła prawie całą najmłodszą publiczność. Łańcuch jest teraz pamiątkową dekoracją w miejscowym punkcie bibliotecznym, który obsługuje pani Grażyna Stercel.

 

O tytuł Walentynkowego Mistrza Scrabble 2014 walczyło osiem osób. 1 miejsce zajęła Paulina Kraj z Wojciechowic, 2 miejsce Malwina Pietrecka, a 3 miejsce Jakub Pietrecki, oboje z Krosnowic. W puli nagród znalazło się 75 przedmiotów. Wśród nich komputerowe zestawy karaoke, sponsorowane kolacje, maskotki, porcelana, książki i kalendarze. Od tego wybierania pani Monice Fedak z biblioteki w Szalejowie Górnym, odpowiedzialnej za wręczanie nagród, niejednokrotnie kręciło się w głowie. 

 

Zajęcia pn. walentynkowe kolorowanki z życzeniami prowadziła pani Bogumiła Płoskonka z biblioteki w Bierkowicach. Powstały piękne wyznania, opatrzone serduszkami i pracą dzieciaczków, które trafiły do sznurkowej galerii i można je będzie oglądać na co dzień. Swoje pięć minut mieli Ci, co zaskoczyli nas swoim wyglądem. To oni rozpoczęli „wyjadanie nagród” z suto nakrytego stołu.

 

Sporo emocji i strachu wzbudziła „randka z książką”, którą prowadziła pani Magdalena Berestecka z biblioteki w Żelaźnie. Bo, jak tu odpowiedzieć na pytania typu „Najlepsze\najgorsze wspomnienia związane z książką”? Co jest lepsze? Ekranizacja książki, czy książka na podstawie filmu? Czy książka łagodzi obyczaje? Nie było łatwo, ale wiemy na pewno, że książki warto czytać, bo to dobry sposób spędzania wolnego czasu i nieskończone źródło wiedzy.

 

Na scenie zadebiutował teatrzyk „Kopnięta geś” z Domu Pomocy Społecznej w Podzamku  w krótkich utworach wierszowanych Juliana Tuwima. Publiczność dziękowała aktorom gromkimi brawami za humorystyczne scenki i aktywność sceniczną. Pozostał tylko mały niedosyt, było za krótko.

 

W tym dniu nie zabrakło poezji z serii „Z miłością nam do twarzy”. Z wypiekami na twarzy czytano z ekranu „Jeśli miłość” Jana Twardowskiego, „Nowa miłość” Agnieszki Osieckiej, „Kiedym Cię żegnał” Adama Asnyka i wiele innych. Zaskoczyła miła niespodzianka przygotowana przez młodych czytelników z biblioteki w Jaszkowej Górnej. Na drabinie i pod drabiną pokazano fragment utworu W. Szekspira „Romeo i Julia”. Odtwórcami tych ról byli Kamila Suchorska i Marcin Nowacki. To było coś…

 

Po przerwie na poczęstunek na scenie zaszalał miejscowy zespół śpiewaczy „Szalejowianki”. O tym, że nie są to zwykłe gospodynie już dawno wiemy. Potrafią wyśpiewać całą prawdę o życiu, nie tylko na wsi. Namawiają, aby wyginać ciało śmiało, ale tylko na Madagaskarze. Śpiewająco i w towarzystwie opowiadały, o czym rozmawiać na udanej randce.

Na finał imprezy miały miejsce występy ochotników w formie karaoke. Kolejka do śpiewania była długa, bo do dyspozycji solistów i grup było sporo piosenek z repertuaru naszych lokalnych twórców słowa pisanego i muzycznego. Objawił się nawet talent w osobie Wiolety Piotrowskiej ze Starego Wielisławia. Mamo, tato! Warto coś z tym zrobić.

 

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko bardzo dziękuje wszystkim sponsorom rzeczowym i finansowym za wsparcie trzeciej już edycji imprezy walentynkowej w Szalejowie Dolnym. Są to: Zakład Piekarniczo-Cukierniczy MACHELA w Jaszkowej Dolnej, Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe SUTOR w Gorzuchowie, Restauracja „Boguszyn” w Boguszynie, Dom Pomocy Społecznej w Podzamku i Koło Gospodyń Wiejskich w Szalejowie Dolnym.