Kocha, lubi, szanuje...z Grzegorzem Kasdepke
Mariola Huzar, źródło: własne 2018-02-23

Bywają czasem dni, kiedy atmosfera w przedszkolu trochę się psuje... Na szczęście dzieci mają panią Miłkę. Ona potrafi dać sobie radę ze wszystkim – ułagodzi naburmuszonego Bodzia, zorganizuje przedstawienie teatralne, a nawet wypędzi duchy! "Kocha, lubi, szanuje... czyli jeszcze o uczuciach" to zbiór zabawnych opowiadań poświęconych między innymi miłości, nienawiści, strachowi i poczuciu winy. Na końcu każdej historii znajdują się: opis konkretnej emocji oraz praktyczne rady dla dzieci.

 

Dzięki tej książce żadne uczucia nie będą Wam już straszne!

 

-Zajęcia integracyjne z książką dla dzieci w wieku przedszkolnym są priorytetowym zadaniem dla Filii nr 2 Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Krosnowicach. Dlatego też, tak często spotykam się z dziećmi „za płotem” – podkreśla pani bibliotekarka Roma Szczerbień.

 

-Przekazuję Wam iskierkę sympatii i radości, niech radosny uśmiech na twarzach zagości.. Tak rozpoczęło się wtorkowe spotkanie z książką napisaną przez Grzegorza Kasdepke pt. „Kocha, lubi, szanuje, czyli jeszcze o uczuciach”.

 

Po przeczytaniu fragmentów książki, mali uczestnicy spotkania zaczęli rozmawiać o bardzo poważnych i ważnych sprawach, czyli o uczuciach… W swoim towarzystwie, dzieci mówiły jedno przez drugie, o różnych stanach emocjonalnych, jakże często niezrozumiałymi dla tej grupy wiekowej.

 

W rozmowach pojawiły się nie tylko miłość, sympatia, czy szczęście…Obok tych emocji stanęły nienawiść, pogarda, strach, smutek, czy poczucie winy. Po tym wszystkim młodzi czytelnicy uznali, że nie trzeba się bać, ale trzeba starać się być szczęśliwym i radosnym. Takie emocje będą okazywać na co dzień swoim bliskim, rodzinie i przyjaciołom. Trzymamy kciuki, aby się udało…

 

Po części teoretycznej oraz po doświadczeniach z własnego podwórka, dzieci przystąpiły do zabawy, bo przecież bez miłej zabawy nie ma uśmiechu na twarzy… Wspólna krzyżówka, bajkowe puzzle, „serca nie do schrupania” oraz własnoręcznie wykonane kompozycje z kolorowych serduszek spowodowały, że dzieci poczuły się szczęśliwe…

 

I tak miało być…