Kinobiblioteka i nie tylko
Mariola Huzar, źródło: własne 2019-03-01

Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Jaszkowej Górnej pracuje intensywnie z seniorami i młodymi czytelnikami. Seniorzy są pensjonariuszami Dziennego Domu Seniora. Młodzi czytelnicy, to oczywiście mieszkańcy sołectwa. Obie grupy potrafią być razem.

 

W lutym 2019 roku głównym bohaterem zajęć była kinobiblioteka, która oferowała różnorodny repertuar, dostosowany do grup wiekowych. W poniedziałki, środy i piątki dzieci oglądały serial „Dziesiąte królestwo”. Jest to historia Virginii i jej ojca, którzy pewnego dnia za sprawą magicznego lustra dostają się do magicznego świata baśni. W dziewięciu królestwach, do których trafia nie dzieję się dobrze. Władzę przejmuje Zła Czarownica, która zamienia prawowitego księcia w psa. Virginia wraz z poznanym tam Wolfem próbuje pomóc sławnym księżniczkom w odzyskaniu dziewięciu królestw i pokonaniu Złej Czarownicy.

 

Poza seansami dzieci mogły do woli korzystać z posiadanych przez naszą bibliotekę gier, puzzli oraz laptopów z bezpłatnym dostępem do Internetu – podkreśla pani bibliotekarka Agata.

 

Seniorzy uczęszczający do biblioteki na zajęcia z biblioterapii zapoznali się z życiorysem i twórczością dwóch rodzonych braci, pisarzy i uczonych niemieckich Wilhelmem i Jacobem Grimm. Wspólnie  oglądali „Kopciuszka” „Panią Zamieć” oraz „Śpiącą Królewnę” - baśnie z cyklu „Najpiękniejsze baśnie braci Grimm”.

 

Seanse te cieszyły się dużym powodzeniem, także wśród przebywających w tym czasie w bibliotece dzieci, które chętnie wraz z seniorami poznawały historię swoich ulubionych baśniowych  postaci. Seniorzy na zajęciach z biblioterapii pracowali również z książką, głównie z przewodnikami turystycznymi i mapami, poznając nasze okoliczne zabytki i miejsca ciekawe do odwiedzenia.

 

Rozwiązywali również „zapałczane zagadki”.