Boże Narodzenie w bibliotece
Mariola Huzar, źródło: własne 2014-12-29

 

BOŻE NARODZENIE W BIBLIOTECE

Zająca podąża śladami,

co gubią się gdzieś w lesie...

Kołysze sen z gwiazdami

Radość Narodzin niesie.

Serca twarde rozdzwoni...

Złamie siłę rozumu,

Miłości nie roztrwoni!

Daruje ją dla tłumu

Na tronie nie króluje,

Wśród złota i kadzideł,

W stajence Cud piastuje,

Zgubionym doda skrzydeł –

- Ta Noc...! Tak niepojęta...

Co równa sobie ludzi;

Jedyna, cicha, święta

Niech Boga w nas obudzi!

Niebo w łaski pokłonie

Na ziemię zsyła Ciebie...

I świat w miłości tonie

W mych dłoniach drżąc... i w chlebie.

Tak opowiada piórem pani Lilianna Figurska, twórczyni słowa pisanego z Krosnowic

 

W bibliotece w Żelaźnie, pani Magda Berestecka zorganizowała  warsztaty tworzenia kartek świątecznych. Do ich wykonania  użyto materiałów  z recyklingu tj.: kolorowe gazety, płyty CD, kartoniki faliste po opakowaniu. Zabawa bardzo mocno się kleiła (szczególnie do ubranek), ale czytelnicy dali radę. Efekt ...sami zobaczcie fotki z działań. Tradycyjnie wykonane kartki wraz z życzeniami trafiły do dzieci z marzycielskiej poczty.

Ostatnia "Przygoda z książką", oczywiście w tym roku, okazała się świetną niespodzianką dla przedszkolaków w Żelaźnie. Dzieci wysłuchały opowiadania ze świata Mireczki pt.; "Niecodzienny gość". Wszyscy wiedzieli dokładnie, co kryje się pod tym tytułem. Na koniec były słodkie niespodzianki, przygotowane przez panią Magdę, która była w tym dniu pomocnikiem Św. Mikołaja. Maluchy i starszaki chętnie zaśpiewały piosenkę dla swojego gościa i z uśmiechem go pożegnały.

 

W bibliotece w Starym Wielisławiu, pani Ewa Włosek, przy współpracy z radną i sołtysem wsi panią Martą Brogowską, czarowały tak skutecznie, że oczarowały 14 mieszkańców. Podczas świątecznych warsztatów, zresztą bardzo ciekawych, powstały przepiękne bombki , choinki i aniołki. Do ich wykonania użyto między innymi płatków kosmetycznych. Okazuje się, że ze wszystkiego można zrobić „wszystko”.

 

W bibliotece w Jaszkowej Górnej, pani Agata Maślanka wraz ze stażystą Michałem zorganizowali spotkanie dla dzieci pod nazwą „Świąteczna przygoda w bibliotece”. Przy dźwiękach kolęd, zaprosili najmłodszych czytelników do wspólnego ubierania choinki. Odświeżono  szopkę, dzieci wyczarowały przepiękne łańcuchy choinkowe oraz inne świąteczne ozdoby, dzięki którym biblioteka zatopiła się w świątecznym nastroju. Pisano list do św. Mikołaja oraz tworzono nowe prace do „Zimowej Wystawy”.

Zajmowano się także świąteczną krzyżówką. Do jej stworzenia wykorzystano słownik polsko-czeski oraz literaturę czeską,  zakupione w ramach mikroprojektu „Bajeczne Animacje Kulturalne”. Działanie realizowano w ramach trwałości tego projektu.  „Ahoj krizovka”

 

W bibliotece w Wojciechowicach, pani Iza Mucha do działań przedświątecznych zaangażowała aż 16 osób, w tym także rodziców. Dorośli pomagali swoim pociechom, ale zajęcia tak ich wciągnęły, że sami zaczęli tworzyć anielskie cuda. Przy okazji biblioteka zyskała 2 nowych czytelników. I tak to się robi!

 

Bibliotekarki pani Izabela Mucha z Wojciechowic i pani Ewa Włosek ze Starego Wielisławia uczyły dzieci zdobienia bombek,  podczas 15 Gali Stypendialnej im. Grzegorza Ciechowskiego w Gimnazjum Publicznym Reymonta w Kłodzku. Jak widać na załączonych obrazkach,  zainteresowanie było ogromne, a panie bibliotekarki mogły w 200% wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności zdobyte wcześniej, podczas szkolenia w zaprzyjaźnionej bibliotece w Szczytnej.

 

W bibliotece centralnej w Ołdrzychowicach Kłodzkich odbył się koncert kolęd i pastorałek, którego sprawczynią była Magdalena Marciniszyn. Magda jest wielokrotną stypendystką programu stypendialnego im. Grzegorza Ciechowskiego i pochodzi z Bierkowic.  Spotkanie z bibliotekarzami i koncert zaszczycili swoją obecnością Wójt Gminy Kłodzko pan Stanisław Longawa oraz dyrektor Ośrodka Kultury pan Krzysztof Matysiak. Magda swoim lirycznym śpiewem i pozytywną aurą wprowadziła wszystkich w świąteczny nastój, otwarła nasze serca na wspaniały czas oczekiwania Bożego Narodzenia i dobre nastawienie do tego, co przed nami. Dziękujemy!

 

W bibliotece w Szalejowie Górnym, pani Monika Fedak tradycyjnie wypiekała z dziećmi świąteczne ciasteczka. Było zabawnie i smacznie!

 

W bibliotece w Wojborzu, pani Małgosia Kłonowska i jej stałe czytelniczki zajmowały się aniołkami, bo przecież aniołki, śnieżynki i renifery niosą pomoc…

 

W bibliotece w Bierkowicach, pani Bogusia Płoskonka zachęciła małych i większych gości do udziału w warsztatach ozdób choinkowych oraz do świątecznej wizualizacji biblioteki. Kto chce zobaczyć efekt końcowy? Serdecznie zapraszamy!!!