Antyczne spotkanie z bajką Ezopa
Mariola Huzar, źródło: własne 2018-06-15

Dzieła Ezopa, bajkopisarza greckiego, niewolnika żyjącego w VI wieku p.n.e. są do dziś popularne. Bohaterami są zwykle zwierzęta posiadające cechy ludzkie. Bajki Ezopa napisane są głównie w formie opowieści moralizującej bądź satyrycznej. Znaczna ich część jest znana na całym świecie i została przetłumaczona na wiele języków.

 

W Bibliotece Publicznej Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich, panie bibliotekarki dość często sięgają po bajki Ezopa, aby za ich pośrednictwem przekazać dzieciom najważniejsze wartości, którymi winien kierować się człowiek.

 

Tym razem, na czerwcową scenę teatrzyku kukiełkowego trafiła bajka pt. „Myszka wiejska i myszka miejska”. Jej odbiorcami były dzieci z miejscowego gminnego przedszkola, którymi opiekowały się panie Joanna Winiarska i Agnieszka Pociecha-Kralka.

 

Panie bibliotekarki Gosia, Alina i Adela przedstawiły za pomocą własnoręcznie wykonanych kukiełek opowieść o dwóch myszkach, ucząc dzieci takich wartości jak przyjaźń, akceptacja, wolność i różnorodność.

 

Przedszkolaki samodzielnie próbowały przedstawić dowolną scenkę za pomocą kukiełek, co widzimy na załączonych obrazkach. Zabawa w kalambury oraz pudełko zadań nie tylko bawiły, ale pomagały dzieciom zapamiętać tę ważną lekcję literacką.

 

- Uważam, że zbiór bajek Ezopa jest pozycją, której posiadaniem powinna szczycić się każda publiczna i domowa biblioteka, gdyż nie tylko uczy, ale przede wszystkim – bawi. Nie tylko dzieci. – zaznacza dyrektor Biblioteki Mariola Huzar.

 

Tradycyjnie na zakończenie był cukierek dla każdego dziecka.