10 spotkanie z cyklu bezpieczny senior na wsi
Mariola Huzar, źródło: własne 2013-11-08

 

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z Komendą Powiatową Policji w Kłodzku odbyły już dziesiąte spotkanie w ramach gminnej kampanii społecznej „bezpieczny senior”. W świetlicy w Bierkowicach pojawiło się wiele osób w różnym wieku. W spotkaniu udział wzięli również sołtysi z okolicznych sołectw, co potwierdza sens tej inicjatywy.

 

Spotkanie miało charakter poradnikowy, do którego wprowadzenie zrobiła dyrektor BPGK pani Mariola Huzar. Natomiast pani podkomisarz Dorota Jaworska oraz posterunkowy Filip Paszczyk radzili, jak postępować w sytuacjach życiowych:
1.kiedy do drzwi zapuka akwizytor, fachowiec
2.kiedy bierzemy udział w prezentacji cudownego urządzenia
3.kiedy dzwoni telefon z propozycją skorzystania z wyjątkowej oferty
4.kiedy w telewizji, prasie, w Internecie pojawia się reklama mówiąca o wyjątkowej sytuacji

 

Wszystkie sytuacje zostały poparte materiałem filmowym, który zrobił wrażenie na odbiorcach. Mundurowi sygnalizowali, jak zachować się w podobnych sytuacjach, szczególnie, gdy sprzedający przychodzi do domu. Prosili, aby „nie wpuszczać do domu nikogo bez wylegitymowania”, „nie dawać dowodu osobistego” i zawsze o każdej próbie wyłudzenia powiadamiać Policję. Mówiono również o zdarzeniach, które miały miejsce na terenie miasta Kłodzka oraz naszego powiatu, gdzie poszkodowanymi metodą „na wnuczka” były osoby starsze.

Jak stwierdzili uczestnicy spotkanie było bardzo interesujące. Na pewno nie omówiono wszystkich problemów. Młodzież wnioskowała o spotkanie w temacie przemocy w rodzinie. Bibliotekarka pani Bogusia i świetlicowa pani Zosia spisały się na medal, a pani Janina upiekła przepyszny jabłecznik.