Młodzi uzdolnieni w Warszawie
Mariola Huzar, źródło: własne 2015-06-19

 

Na wycieczkę do Warszawy pojechaliśmy 12 czerwca 2015 roku, na zaproszenie Senatora RP pana Stanisława Jurcewicza. Celem naszej podróży było obejrzenie Parlamentu Rzeczpospolitej Polskiej, a więc najwyższych organów władzy ustawodawczej w naszym kraju oraz przeżycie przygody w Centrum Nauki Kopernik.

 

Naszym przewodnikiem podczas zwiedzania Parlamentu RP był osobiście pan Senator Jurcewicz oraz sejmowy przewodnik.  Uzyskaliśmy od nich wiele ciekawych informacji, dotyczących długoletniej historii i tradycji polskiego parlamentu, który tworzą 2 Izby - Sejm i Senat. Zwiedziliśmy między innymi Salę Kolumnową, „korytarz marszałkowski" oraz Salę Posiedzeń Senatu. Sobota jest dniem, kiedy nie odbywają się posiedzenia Sejmu, dlatego udało się nam zwiedzić  również  hall główny, na którym znajduje się makieta kompleksu budynków sejmowych. Mogliśmy przyjrzeć się  tablicy upamiętniającej posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej oraz  tablicy upamiętniającej parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Obejrzeliśmy także  gablotę z laskami marszałkowskimi. Młodzież wykazała się sporą wiedzą, a nawet na Sali Senatu „rozgorzała” dyskusja...

 

Po ponad dwóch godzinach pobytu przy ulicy Wiejskiej pojechaliśmy na Wybrzeże Kościuszkowskie 20. Znaleźliśmy się w świecie samodzielnego eksperymentowania. W Centrum Nauki Kopernik nie ma ustalonej trasy zwiedzania. Każdy sam decyduje o tym,  co i w jakiej kolejności chce zobaczyć i z czym się chce zmierzyć. W zwiedzaniu wystaw i zrozumieniu eksponatów pomagają animatorzy. Co można zobaczyć? Siedem wystaw stałych z ponad 400 eksponatami. W cenie biletu można odwiedzić Teatr Robotyczny oraz Teatr Wysokich Napięć. Jest też galeria Re: generacja. Dodatkowe atrakcje, takie jak  wizyta w planetarium Niebo Kopernika,  wymagają zakupu odrębnych wejściówek.

 

Na więcej zwiedzania w Warszawie zabrakło czasu. Nasza „15” razem z opiekunami, paniami Mariolą Huzar i Adelą Klowan, kierownictwo Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko, dziękują Wójtowi Gminy Kłodzko panu Stanisławowi Longawie za komfort jazdy, noclegi i wyżywienie.  Panu Senatorowi za obiecaną w grudniu 2014 roku wycieczkę.